Трудноћа и орално здравље

Нега и лечење зуба у трудноћи



Због појачаног деловања хормона у трудноћи постоји појачана склоност ка упалама десни. Оне су лагано отечене и врло осетљиве. Ако притом постоји и лоша нега усне шупљине, стварају се наслаге које су одлична подлога за настанак каријеса. Погрешно је у трудноћи избегавати посете стоматологу. Појачана киселост пљувачке, каткад и због честог повраћања и промењене исхране, поспешује настанак каријеса. Потребно је упозорити будуће мајке на нужност одржавања добре оралне хигијене и уклањања зубног плака (наслага са зуба). Поред четкице и пасте потребно је употребити и зубни конац. На почетку трудноће треба одстранити зубни каменац и санирати зубе. Дакле, једна посета стоматологу у прва три месеца трудноће, даце вам сигурност да су вам уста и зуби здрави.

Исхрана у трудноћи

Опште је познато да исхрана богата шецерима поспешује кварење зуба,зато слаткисе не треба јести између оброка и увек када је то могуће треба их уклонити из уста после конзумирања. Разноврсна исхрана , богата беланчевинама витаминима и минералима, корисна је како за трудницу тако и за плод који она носи. Храна не треба да буде кашаста и лепљива већ чврста, да би се већ њеним жвакањем поспесило и омогућило физиолошко самочишћење усне дупље.




Контролни прегледи


Потребно је обучити трудницу правилној хигијени уста и зуба и ординирати таблете флуора 1мг дневно током трудноће. Ако због болести трудница треба да узима антибиотик треба скренути пажњу на штетност антибиотика из групе тетрациклина јер они узрокују трајну пигментацију зуба. У току трудноће треба потпуно санирати све зубе и мека ткива.


Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started